Ujęcie wody w Obornikach zasila w wodę miasto Oborniki oraz 34 miejscowości na terenie gminy Oborniki. Jest to ujęcie infiltracyjne. Głównym źródłem zasilania warstwy wodonośnej jest rzeka Wełna, której wody po określonym czasie przepływu przez piaski i żwiry o zróżnicowanej granulacji zasilają studnie ujęcia zlokalizowane wzdłuż brzegu rzeki Wełny , na wyspie oraz wzdłuż stawu infiltracyjnego. Na ujęciu wykorzystywana jest infiltracja naturalna brzegowa oraz sztuczna staw infiltracyjny. Jest to pierwszy etap oczyszczania wody. Następnie woda pobierana jest z warstwy wodonośnej przez 11 studni głębinowych które tłoczą surową wodę w ilości do 430m3/h w zależności od aktualnego zapotrzebowania do budynku Stacji Uzdatniania Wody.
Pompownia wody rzecznej stanowi oddzielny budynek, w którym znajdują się dwie pompy tłoczące wodę z rzeki Wełny do basenu infiltracyjnego. Pompy te mają za zadanie utrzymanie stałego poziomu wody w basenie nr I na poziomie 56,0 m npm.
Budynek technologiczny składa się z następujących części:
Do napowietrzalni dopływa woda surowa ze studni głębinowych, która kierowana jest na 4 dysze białostockie. Zadaniem dysz białostockich jest odpowiednie nasycenie wody tlenem. Napowietrzona w ten sposób woda spływa korytem (gdzie następuje jej odgazowanie) do komory reakcji.
Na stacji znajdują się dwie niezależne komory o objętości czynnej 935m3 podstawowa i 535 m3 rezerwowa. Stacja pracuje na komorze podstawowej, komora rezerwowa użytkowana jest podczas prac eksploatacyjnych na komorze podstawowej W komorach tych zachodzą procesy utleniania związków żelaza i manganu.
Z komory reakcji woda grawitacyjnie przepływa do hali filtrów, w której eksploatowane są cztery filtry otwarte pospieszne I stopnia o powierzchni 22,8 m2 każdy. W czasie przepływu wody przez filtry (warstwę podtrzymującą 0,3m, warstwę braunsztynu 0,2 m i warstwę żwirową 1,5 m ), zatrzymywane są głównie związki żelaza i manganu, które nie zsedymentowały w komorze reakcji. Każdy z filtrów poddawany jest procesowi płukania z zachowaniem tygodniowych filtrocykli . Najpierw złoże płukane jest przeciwprądowo powietrzem następnie wodą. Popłuczyny odprowadzane są korytami do kanału zbiorczego i dalej rurociągiem do dwukomorowego osadnika wód popłucznych.
Po filtrach I stopnia woda przepływa grawitacyjnie do 2 komór ozonowania o objętości czynnej 60 m3 każda. Ozon generowany jest z tlenu technicznego przez dwa generatory o maksymalnej produkcji 1,5 kg/h każdy. Generatory pracują naprzemiennie. Ozon wprowadzany jest do wody przez pompy saturacyjne i dysze saturacyjne. Jego głównymi zadaniami jest poprawa smaku, zapachu, barwy wody, utlenianie związków organicznych oraz dezynfekcja wody.
Na dalszy ciąg technologiczny woda podawana jest pompami II stopnia o wydajności 250m3/h każda. Pompy pracują zależnie od aktualnej produkcji stacji. Za pompami II stopnia dozowany jest węgiel pylisty w ilość 15 – 30 g/m3 . Węgiel z stanowiska rozładunku pompą ślimakową podawany jest do zbiornika zarobowego w którym mieszany jest z wodą w zadanej ilości. Ze zbiornika zarobowego węgiel dozowany jest do rurociągu jedną lub dwiema pompami w zależności od zadanego miejsca wtłaczania.
Pompami II stopnia woda po ozonowaniu z zadozowanym węglem pylistym podawana jest na filtry II stopnia. 4 filtry II stopnia, otwarte o powierzchni 22,8 m2 każdy i wysokości złoża 2 metry (0,30 m garnet + 1,70 m antracyt ) mają za zadanie zatrzymanie materii organicznej utlenionej w komorach ozonowania, poprawę barwy, zapachu i smaku wody.
W hali filtrów wydzielono pomieszczenie na dmuchawy do płukania filtrów i sprężarki obsługujące napędy pneumatyczne.
Woda po procesach uzdatniania poddawana jest dezynfekcji lamą UV oraz podchlorynem sodu a docelowo dwutlenkiem chloru.
Dyspozytornia jest miejscem sterowania procesami technologicznymi stacji za pomocą systemu automatycznego sterowania oraz monitorowania i archiwizacji poszczególnych procesów:
Oczyszczanie wód popłucznych następuje w dwukomorowym osadniku o powierzchni jednej komory F = 90 m2, wysokości 3 m i objętości czynnej 520 m3 w którym to następuje proces sedymentacji osadów. Po procesie sedymentacji czysta woda nadosadowa kierowana jest do spustu i dalej kanałem do rzeki. Woda z osadem kierowana jest na poletko ociekowe.
Osad z osadnika odprowadzany jest po każdym płukaniu filtrów na poletko ociekowe osadu, który jest otwartym zbiornikiem z płyt ażurowych podzielonym na dwie części o następujących parametrach:
Osad wywożony jest na wysypisko.
Na terenie ujęcia znajdują się dwa zbiorniki wody czystej o pojemności V = 1000 m3 każdy które mają za zadanie utrzymanie stałego zapasu wody przy zmiennym zapotrzebowaniu.
Pompownia zlokalizowana została w wydzielonym budynku, w którym znajduje się również część elektroenergetyczna oraz chlorownia.
W pompowni znajdują się:
Ujęcie wody w Nieczajnie zasila w wodę 9 miejscowości na terenie gminy Oborniki. Jest to ujęcie głębinowe.
W budynku technologicznym umieszczono urządzenia do uzdatniania wody oraz pompownię sieciową. Chlorownia stanowi odrębne pomieszczenie z osobnym wejściem, które zostało wydzielone z budynku technologicznego.
Do aeratora dopływa woda surowa gdzie jest odpowiednio natlenieniona oraz odgazowana.
W 2 filtrach (ciśnieniowych o średnicy ∅ 2000) w czasie przepływu wody zatrzymywane są głównie związki żelaza, manganu oraz jon amonowy. Każdy z filtrów poddawany jest procesowi płukania z zachowaniem trzydniowych filtrocykli . Najpierw złoże płukane jest wstecznie powietrzem następnie wodą. Popłuczyny odprowadzane do kanału zbiorczego i dalej rurociągiem do kanalizacji sanitarnej.
Na terenie ujęcia znajdują się dwa zbiorniki wody czystej o pojemności V = 150 m3 każdy. Ich zadaniem jest utrzymanie stałego zapasu wody przy zmiennym zapotrzebowaniu.
Pompownia znajduje się w części technologicznej budynku w której znajduje się również część elektroenergetyczna. W pompowni znajdują się:
Ujęcie wody w Pacholewie zasila w wodę 2 miejscowości na terenie gminy Oborniki. Jest to ujęcie głębinowe.
W budynku technologicznym umieszczono urządzenia do uzdatniania wody oraz pompownię sieciową.
Do aeratora (średnica ∅ 1000 i objętość mieszania V- 1 m3 ) dopływa woda surowa gdzie jest odpowiednio natleniona oraz odgazowana.
W filtrach (ciśnieniowych o średnicy ∅ 1800) w czasie przepływu wody zatrzymywane są głównie związki żelaza, manganu oraz jon amonowy. Każdy z filtrów poddawany jest procesowi płukania z zachowaniem tygodniowych filtrocykli. Najpierw złoże płukane jest wstecznie powietrzem a następnie wodą. Popłuczyny odprowadzane są korytami do kanału zbiorczego i dalej rurociągiem do kanalizacji sanitarnej.
Na terenie ujęcia znajduje się zbiornik wody czystej o pojemności V = 100 m3, który ma za zadanie utrzymanie stałego zapasu wody przy zmiennym zapotrzebowaniu.
Pompownia znajduje się w części technologicznej budynku w której znajduje się również część elektroenergetyczna oraz chlorownia. W pompowni znajdują się:
Ujęcie wody w Maniewie zasila w wodę 5 miejscowości na terenie gminy Oborniki. Jest to ujęcie głębinowe.
W budynku technologicznym umieszczono urządzenia do uzdatniania wody oraz pompownię sieciową.
W filtrach otwartych w czasie przepływu wody zatrzymywane są głównie związki żelaza, manganu oraz jon amonowy. Każdy z filtrów poddawany jest procesowi płukania co przepracowanych 36 h. Najpierw złoże płukane jest wstecznie powietrzem a następnie wodą. Popłuczyny odprowadzane są korytami do kanału zbiorczego i dalej rurociągiem do jednokomorowego osadnika wód popłucznych.
Oczyszczanie wód popłucznych następuje w jednokomorowym osadniku o powierzchni F = 8 m2, w którym to następuje proces sedymentacji osadów. Po procesie sedymentacji czysta woda nadosadowa kierowana jest do spustu i dalej kanałem rowu. Osad wywożony jest na wysypisko.
Na terenie ujęcia znajduje się zbiornik wody czystej o pojemności V = 100 m3, który ma za zadanie utrzymanie stałego zapasu wody przy zmiennym zapotrzebowaniu.
Pompownia znajduje się w części technologicznej budynku w której znajduje się również część elektroenergetyczna oraz chlorownia. W pompowni znajdują się:
Ujęcie wody w Wypalankach zasila w wodę 1 miejscowość na terenie gminy Oborniki. Jest to ujęcie głębinowe.
W obudowie studni głębinowej umieszczono urządzenia do uzdatniania wody oraz pompownię sieciową
Do aeratora dopływa woda surowa z 1 studni, gdzie jest odpowiednio natleniona oraz odgazowana.
W 5 kolumnach filtracyjnych w czasie przepływu wody zatrzymywane są głównie związki żelaza, manganu oraz jon amonowy. Każdy z filtrów poddawany jest procesowi płukania
z zachowaniem tygodniowych filtrocykli. Złoże płukane jest wstecznie. Popłuczyny odprowadzane są rurociągiem do jednokomorowego zbiornika wód popłucznych.
Wody popłucze są kierowane do szczelnego zbiornika i okresowo wywożone do gminnej oczyszczalni ścieków.
Jedna pompa II stopnia pobiera wodę z aeratora i tłoczy ją przez filtry do sieci wodociągowej zapewniając stałe ciśnienie przy aktualnym zapotrzebowaniu. Woda dezynfekowana jest lampą UV oraz okresowo podchlorynem sodu.
Ze względu na różnice w wysokości terenu, w obrębie gminy rozmieszczone są przepompownie wody, których zadaniem jest podnoszenie ciśnienia w sieci wodociągowej do zadanej wartości i są to:
Wpłaty za wodę i ścieki
Wpłaty za ścieki dowożone
Usługi Centrum Rekreacji Oborniki
Usługi Centrum Rekreacji i Sportu Oborniki
PWIK
Oczyszczalnia
CRO